Prof. Dr. Birol Civelek

Lazer Liposuction

Lazer lipoliz olarak da bilinen lazer liposuction, yağ hücrelerini bir kanül adı verilen ince bir tüpten emilmeden önce sıvılaştırmak için lazer enerjisi kullanan FDA onaylı, minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Sıvılaştırılmış yağın çıkarılması daha kolaydır, bu da daha hızlı bir iyileşme süresi ile geleneksel liposuction tekniklerinden daha az agresif bir prosedür haline gelir.

Ancak liposuction için tümesan ( süper wet-ıslak) teknik ve uygun hastalarda lazer liposuction kullanıyorum.
Liposuction ameliyatı kilo verme amaçlı bir işlem değildir. Liposuction sonrası hastaların kilo verme konusunda daha istekli ve azimli olduklarını ve formda kalmak için beslenmelerine dikkat ettiklerini söylemeliyim. Liposuction karın bölgesi, basenler, bacak iç ve dış yüzleri, kollar ile meme ve boyun altı (gıdı) için de yapılmakta ve mükemmel sonuçlar sağlayabilmektedir. Son yıllarda hasta konforu nedeniyle liposuction için sedasyon (yarı uyku hali) anestezisini seçmekteyim. Genel anesteziyi, yoğun liposuction yapılacaksa tercih ediyorum.

Hastalar işlerine kısa sürede dönmektedir. Genellikle ameliyat sonrası 2-3 hafta kadar elastik korseler giyilmesi gerekmektedir. Ayrica liposuction ile elde edilen yağların bir kısmı yüze ve liposuction sonrasında deformitesi olan, dalgalanmalar olan bölgelere doku kokteyli ya da kök hücreden zenginleşmiş olarak enjekte edilebilmektedir. Liposhaping, lipoliz, liposculpture gibi tanımlamalar aslında liposuction işlemini tarifleyen isimlendirmelerdir.