Prof. Dr. Birol Civelek

Liposuction

Liposuction (liposakşın) ameliyatları sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Son yıllarda lazer (laser), ultrason gibi yeni cihazların ortaya çıkmasına rağmen klasik konvansiyonel liposuction bu cihazlarla kullanılan bir teknik olarak kullanılmak zorundadır. Ancak liposuction için tümesan ( süper wet-ıslak) teknik ve uygun hastalarda lazer liposuction kullanıyorum.

Liposuction ameliyatı kilo verme amaçlı bir işlem değildir. Liposuction sonrası hastaların kilo verme konusunda daha istekli ve azimli olduklarını ve formda kalmak için beslenmelerine dikkat ettiklerini söylemeliyim. Liposuction karın bölgesi, basenler, bacak iç ve dış yüzleri, kollar ile meme ve boyun altı (gıdı) için de yapılmakta ve mükemmel sonuçlar sağlayabilmektedir. Son yıllarda hasta konforu nedeniyle liposuction için sedasyon (yarı uyku hali) anestezisini seçmekteyim. Genel anesteziyi, yoğun liposuction yapılacaksa tercih ediyorum.
Hastalar işlerine kısa sürede dönmektedir. Genellikle ameliyat sonrası 2-3 hafta kadar elastik korseler giyilmesi gerekmektedir. Ayrica liposuction ile elde edilen yağların bir kısmı yüze ve liposuction sonrasında deformitesi olan, dalgalanmalar olan bölgelere doku kokteyli ya da kök hücreden zenginleşmiş olarak enjekte edilebilmektedir. Liposhaping, lipoliz, liposculpture gibi tanımlamalar aslında liposuction işlemini tarifleyen isimlendirmelerdir.

Halk arasında yağ aldırma olarak bilinen ve cerrahi bir işlem olan liposuction, vücudun özellikle belli yerlerin dirençli yağ yapılarının giderilmesini sağlar. Estetik operasyonlar sıralamasında üst sıralarda yer alan bir işlem olmakla birlikte, vücudun istenilen şekle girmesi için yapılmaktadır.Liposuction (liposakşın) ameliyatları sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Son yıllarda lazer (laser), ultrason gibi yeni cihazların ortaya çıkmasına rağmen klasik konvansiyonel liposuction bu cihazlarla kullanılan bir teknik olarak kullanılmak zorundadır.

Soru Cevap Liposuction

Liposuction Nedir?
Liposuction halk arasında bilinen tabiriyle vücudun şekillenmesi için vücuttaki istenmeyen yağların ameliyat yardımı ile alınması demektir. İstenmeyen yağlar alınarak vücuda istenildiği gibi ince bir şekil verilir. Genellikle karın, kalça, basenler gibi bölgelerde istenmeyen yağlanmalar vuku bulduğu için bu estetik ameliyatı daha çok bu bölgelerde yapılır.

Eski zamanlardan beri yapılan ve çok sıklıkla rastlanılan estetik ameliyatlardan birisi olduğu bilinir. Tabii ki bu yöntemlere başvurmadan önce kişinin istenmeyen yağlardan kendi vücuduna uygun bir diyet ve buna eşlik eden bir spor yardımı ile kurtulması gerekir. Bu şekilde çaba sarf ettikten sonra hala istenilen sonuca ulaşılmıyorsa uygun ve işinde uzman bir doktor ile görüşülerek bu işlemin gerekli olup olmadığı hakkında karara varılır.
Liposuction Riskli midir?
Liposuction yani istenmeyen yağlardan kurtulma ameliyatının risk taşıyıp taşımadığı uzun müddetçe araştırılmıştır. Eğer kişide kalp rahatsızlığı veya diyabet gibi ağır hastalıklar varsa bu kişiler için kesinlikle tavsiye edilmeyen ameliyat türündendir.

Fakat herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve sağlığı gayet yerinde olan kişiler için herhangi bir risk taşımadığı söyleniyor ise de ameliyat olmadan önce bu konuyu doğal yöntemlerle halletmek daha doğru bir tercih olacaktır. Fakat bu ameliyatı mecbur kalınırsa uzman bir doktor da kişi için uygun olduğunu söylerse o vakitte rahatlıkla uygulanabilir. Ameliyat uygulanacak kişiye doktorun tavsiyelerine uyarak sürekli kontrol altında tutulmalıdır.
Liposuction Fiyatları Nelerdir?
Liposuction yaptıracak olan bir kişi bunun için peşinde ameliyattan sonra herhangi bir problem yaşamayacağını garantileyen doktor ile anlaşma yapmalıdır. Tabi ki bilindiği üzere her estetik ameliyatının sürece farklı olduğu gibi fiyatları da birbirinden ayrı olacaktır.

İstenmeyen yağlardan kurtulmak için ameliyat olacak olan kişi öncelikle doktorunu çok iyi seçmelidir. Burada doktorun uzmanlık alanı ve kariyeri, ameliyatın ne kadar süreceği, ameliyatın yapılacağı bölge ve ameliyat sürecinde kullanılan malzeme, hatta ameliyatı olacağı hastanede fiyatının belirlenmesinde büyük faktör olacaktır. Bu gibi detaylar sonucunda, bu tür estetik ameliyatı olmak isteyen kişinin mecburiyeti de göz önünde bulundurularak kendisine belirli bir fiyat çıkarılır.
Liposuction Kimler için Uygun?
Kişinin kilo problemi bölgesel, obezite ve benzeri sağlık problemleri yok ise, özellikle karın ve basen bölgesinde spor ve diyet uygulamalarına rağmen giderilemeyen yağ yapıları olan kişiler liposuction ile ideal vücut ölçülerine sahip olabilir.

Liposuction bir cerrahi işlemdir. Bu sebeple tüm estetik müdahalelerde olduğu gibi ehil ellerde yapılması son derece önemlidir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen işlem öncesinde yapılacak ön görüşme işlemin detayları hakkında sağlıklı bilgi alışverişi sağlayacaktır.
Liposuction Kilo Verdirir mi?
Liposuction hakkında doğru bilinen yanlışların başında bu işlemin kilo vermek için yapılacak olmasıdır. Liposuction operasyonu vücuttan belli bir ölçüde çıkarılan yağ sayesinde kilo kaybına sebep olmakta birlikte asıl amacı belirli bölgelerde yer etmiş yağ dokularının alınıp vücudun şekil bozukluğunun giderilmesi ile sonuçlanır.

Bununla beraber, kişilerin ihtiyaç duyduğu görüntüye sahip olmak için yapılacak bu işlem sırasında alınacak yağ oranı da yağ miktarının en fala üçte ikisi kadar olmalıdır. Liposuction operasyonu bir seferde oldukça fazla yağ dokusunun alınmasına imkan veriyor olmasının yanında vücut dengesini bozmamak adına hedeflenen yağ alım işleminin birkaç seansta sonuçlanması gerekebilir.
Kaç Çeşit Liposuction Var?
Liposuction uygulaması herkesin bildiği klâsik cerrahi uygulamanın yanında işlem sırasında kullanılan teknoloji ile çeşitlilik kazanmıştır. Lazer liposuction, vazer liposuction ve power cihazı ile yapılan liposuction yöntemleri bulunmaktadır. Liposuction, kozmetik olarak adlandırılabilecek bir estetik işlem olup, risk yok denecek kadar azdır.

Operasyon sonrası olası komplikasyonların varlığına rağmen bular oldukça az ve hafif atlatılır seviyededir. Liposuction yaptırmaya karar verdiğinizde bu hizmeti alacağınız kurum ve hekimi özenle seçmek karşılaşılabilecek olası riskleri en aza indirecektir. İllere ve seans sayısına göre farklı fiyat aralığı olması ile birlikte en doğru bilgiyi doktorunuzla yapacağınız ön görüşme ile edinebilirsiniz.