Prof. Dr. Birol Civelek

Burun Ucu Estetiği

Tıptaki adı rinoplasti olan burun estetiği ameliyatı ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Burun estetiği operasyonu sırasında aynı zamanda insanlarda bulunan deviasyon yani nefes almada sorun da giderilmiş olur. Burun estetiği operasyonunda genellikle kaza sonucu burunda oluşan kırık ve eğrilikler veya doğuştan görsel olarak burnundan hoşnut olmayan kişilerin yaptırdığı operasyonlardır.

Kaza sonucu vuruk oluşması buruna darbe alınmasıyla oluşan kırıklardan sonra da deviasyon sorunu gelişir. rinoplasti operasyonu ile buruna görsel bir estetik sağlanır. Burun yüzde ifadeyi oluşturan bir organdır. Aynı zamanda estetik burun özgüven oluşturan fonksiyonel bir organdır. Bu nedenle kişiler burun estetik operasyonu ve güzel bir burunu önemsemektedir. Bu durum yaşam kalitelerini de olumlu anlamda etkiler.
Burun Ucu Estetiği

Burun estetik operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen ve en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Burun ucu estetiği ise genel anlamda burunda çok fazla estetik kayıp olmayan hastalara uygulanır. Bu operasyonda yalnızca burun ucu düzeltilir. Burun ucu estetiği kıkırdaklara şekil verilerek gerçekleştirilir.

Burun ucu estetik operasyonunda burun biraz daha eski haline göre inceltilir. Bu teknikte daha çok burun deliklerine müdahale edilerek operasyon gerçekleşir. Bu estetik operasyon burun kemeri bulunmayan hastalara uygulanır. Genellikle burun ucunda sorun olan burun ucu düşük olan hastalara yapılır. Burun delikleri büyük olan hastalara da bu operasyon uygulanır ve sorun giderilir. Görsel açıdan estetik bir burun estetiği sağlanmış olur.

Burun Ucu Botoksu

Burun estetiği için kullanılan bir diğer uygulamada burun ucu botoksudur. Burun ucu botoksu burnun uç kısmında bulunan sarkıklığı belli ölçüde giderse de bu geçici bir yöntemdir. Uzun ve kalıcı bir burun estetiği için rinoplasti adı verilen burun estetik operasyonu yapılır. Burun botoksu ile yalnızca burun ucu kaldırılır. Burun ucunun kaldırılmasını sağlayan estetik bir diğer uygulamada burun dolgusudur. Ancak bu da kalıcı değil geçici bir çözümdür. Belli bir süre sonra tekrar bunun eski haline gelir tekrar yapılması gerekir.

Soru Cevap Burun Estetiği

Burun Estetiği Öncesi Neler Yapılır?
Burun estetiğinin bir diğer adı da rinoplastidir. Estetik cerrahi ile görüşülüp artık burun estetiği yapılmasına karar verildikten sonra cerrah önce kişinin yüz yapısını inceler. Hatta burun için film isteyerek burun yapısına ve gerçekten estetik sonrasında kişi için yararlı olup olmayacağını iyice tetkik etmek ister.

Sonrasında ameliyat tarihi belirlendiğinde en az 2 hafta öncesine kadar gıda takviyesi de dahil olmak üzere, doğal ilaçlar veya kimyasal içerikli olan ilaçların kullanılması durdurulur. Zira ameliyat esnasında bu ilaçlar kan akışında süreklilik sağlayabilir yahut ta ameliyat esnasında herhangi bir zarar olmazsa ameliyat sonrasında da kanamanın durdurulmasına mani olabilir. Bu sebeple ilaç kullanımı sonlandırılır.
Burun Estetiği Ameliyat Süreci nasıl gelişir?
Burun estetiği için ameliyat masasına yatan hasta ya lokal anestezi ile vücudun bir bölümü uyuşturulmak üzere ameliyat alınır yahut da genel anestezi uygulanarak vücudun tamamen bilincinin kaybedilmesi sağlanır. Lokal anestezi genellikle daha hafif ameliyatlar için geçerlidir. Anestezi uygulandıktan sonra cerrah ameliyat işlemine başlar ve burnunun iki deliği arasındaki deriyi keserek içerisinde yapılması gereken işlem için harekete geçer.

Bu işlem bazen kıkırdağın eklenmesi ya da kemiğinin düzeltilmesi gibi işlemler olabilir. Ameliyat işlemi bittikten sonra burun derisi tekrar yerine yerleştirilir ve ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar doktor tarafından hastaya bildirilecek ve kontrol edilecektir.
Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?
Öncelikle yapılacak burun estetiği operasyonunun gerekliliği konusunda doktorla gerçekçi görüşme yapılmalıdır. Kişinin Estetik operasyondan beklentileri ve kavuşmak istedi görüntüye ilişkin net bilgi vermelidir.

Estetik operasyonun nedeni eğer bir sağlık sorunu veya travma ise bununla ilgili izlenecek yol kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna bakılarak doktor tarafından belirlenir. Sadece estetik amaçlı, yüze daha uygun oranlarda şekillendirecek bir buruna sahip olmak için yapılacak operasyonlarda yine kişinin genel sağlık durumu doktor tarafından değerlendirilerek uygun olup olmadığına karar verilir.
Burun Estetiği Cerrahi İşlem Süreci Nasıl Gelişir?
Burun estetiği genel anestezi altında yapılan 1,5 ila 2,5 saat arasında süren operasyonlardır. Operasyonun lokal anestezi ile yapılması da mümkün olduğu gibi, uygulanacak anestezi ve işlem şekli tümüyle kişinin tıbbi değerlendirilmesi ile hekim tarafından belirlenir. Günümüz teknolojisi bu operasyonların açık ya da kapalı şekilde, rinoplasti yöntemi ile iz bırakmayacak şekilde yapılmaktadır.

İşlem sonrası hasta bir gece yatış alarak takip edilir. Sonrasında günlük hayatına geri döner. Yüzde şişlik, ağrı gibi operasyon sonrası gelişen durumlar, kişinin sağlık durumu ve deneyimli hekim sayesinde minimilize edilebilmektedir. Bununla beraber burun estetiği herhangi bir cerrahi işleme gerek duymadan, enjeksiyonla gerçekleştirilen burun içi botoks işlemi de yapılmaktadır.

Burun estetiği olan kişi iyileşme sonrasında yüzüne en uygun şekilde tasarlanmış yeni burun görüntüsü ile hayalindeki yaşama kavuşur. Tüm sağlık konularında olduğu gibi estetik operasyon konusunda da hizmet alınacak sağlık kurumunun ve operasyonu yapacak hekimin yetkinliği araştırılmalı, bu konuda bilinen ve deneyimli kurum ve hekimler tercih edilmelidir.