Prof. Dr. Birol Civelek

Çene ve Yüz Kemiği Onarımları

Yüz kemiklerinde kırık oluştuğunda çoğunlukla burun kemiğinde de kırıklar gözlemlenir. Ve buruna da müdahale gerekir. Aynı anda rinoplasti de yapılabilir. Alt çene kemiği ( mandibula) kırıklıkları, darbeye bağlı olarak sıkça görülür. Tedavi sonrası ortodontik tedavi gerektirebilir.

Kırık tedavisi ağız içi ya da dışı kesilerle; plak ve vidalarla yapılır; vidaların 3-4 yıl sonra çıkarılması gerekebilir. Üst çene kırıklıklarındaysa , tedavi edilmezse ciddi şekil ve konuşma bozuklukları oluşur. Kırığın tipine ve kemikte kayma olup olmamasına göre tedavi şekillenir.

Yüz kırıklarında, göz ve elmacık kemiği kırıklarına da sıklıkla rastlanır. İkisi de birbiriyle bağlantılı olduğu için birbirini çok etkiler . Özellikle göz tabanı kırığı ciddi bir kırıktır (blow out kiriği). Yüz ve çene kemiklerinde oluşan eksikliklerin tedavisinde, vücudun çeşitli yerlerinden alınan, kemik ve doku yamaları (greft) ya da yapay materyaller (implant) kullanılabilir. Ve genellikle birden fazla seans gerektirir.

Detaylı fiyat bilgisi ve randevu için, Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı da olan Prof. Dr. Birol CİVELEK ile iletişime geçebilirsiniz.