Prof. Dr. Birol Civelek

Ameliyatsız Estetik

Günümüzde iş kaybı ve sosyal hayata geç intibak etme endişesi bazen ameliyat olma fikrini erteleyebilmektedir. Özellikle son 10 yılda botoks (botulinum toksini) ve dolgu uygulamaları çok geniş uygulama alanı bulmuş adeta öğlen arası yapılan bir işlem haline gelmiştir. Güncel hayatta da bu botokslu mu, dolgu mu yaptırmış gibi konuşmalara da sık sık tanık oluyoruz. Tabi ki en güzel estetik tabii- doğal görünümü olan yapılmış görüntüsü vermeyen estetiktir. Ekranlarda, sokaklarda ördek dudaklı, kedi görünümlü, şaşkın ifadeli bir çok talihsiz insanlara rastlayabiliyoruz.

İşte bu nedenlerle çok dikkatli olmak gerekiyor. Botoks uygulaması çok basit bir uygulama gibi görünmekle birlikte ehliyetsiz ellerde facia ile sonuçlanabilir. Botoks halk arasında yılan zehiri olarak bilinmekte ancak bu yanlış bir inanıştır. Botoks uzunca senelerden beri doğumsal spastisitesi olan çocuklarda kas gevşetici olarak kullanılmaktadır. Aynı düşünceyle kırışıklara sebep olan kasların da gevşemesi sağlanarak daha güzel bir estetik görünüm elde edilmektedir. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir işlem ve öncesinde lokal anestezik kremlerle 15-20 dakika süren bir hazırlık periyodu vardır. Etkisini 2-3 günde göstermeye başlar ve 10. Günde maksimum etkisi ortaya çıkar. Bu nedenlerle ben genelikle hastalarımı işlemden 7-10 gün sonra tekrar değerlendirmekteyim.

Dolgu ise zaten vücudumuzda bol miktarda bulunan hyaluronik asit denen madde ile yapılmaktadır. Ama gene de dikkatli olmak gerekir. Kullanılan dolgu ya da botoksun markasını öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum. Dolgu da tüm yüze yapılmaktadır. Yine botoks da olduğu gibi lokal anestezik kremlerle hazırlama periyodu vardır. Dolguda hemen değişikliği farketmek mümkündür.